Інтерактивні технології та пов'язані з ними методики навчання відіграють ключову роль у сучасній освіті, комплексно трансформуючи класичні методи навчання. Їхній розвиток дає змогу школярам і студентам глибше занурюватися в тему, що вивчається, і це сприяє кращому її розумінню та ефективнішому запам'ятовуванню навчального матеріалу. Застосування інтерактивних дощок Інтборд та іншого обладнання від цього бренду значно підвищує залученість цільової аудиторії до навчального процесу та спонукає до вивчення й досягнення певних цілей, завдяки чому навчання в школах, коледжах та інститутах стає більш продуктивним і цікавим.

Види інтерактивного обладнання INTBOARD та його особливості

Інтерактивні дошки – пристрої у форматі білого магнітно-маркерного екрана, що дають змогу педагогам та учням взаємодіяти в режимі реального часу з матеріалом, необхідним для засвоєння навчальної програми. Для роботи з дошкою вам знадобляться ще два компоненти: комп'ютер і проєктор. Ваш комп'ютер («мозок» усього комплексу обладнання) запускає програму і надсилає сигнал на проєктор, який, зі свого боку, переадресовує його на дошку, внаслідок чого на ній відтворюється зображення. Зафіксувавши контакт зі своїм екраном, дошка надсилає кожну точку контакту на приєднаний ПК або ноутбук.

На відміну від дощок, інтерактивні панелі являють собою екран зі світлодіодним підсвічуванням і вбудованим повноцінним комп'ютером, який може одночасно працювати і як комп'ютер, і як плоский дисплей. Панелі вирізняються поліпшеною роздільною здатністю з вищою щільністю пікселів і яскравою передачею кольору, що сприятливо впливає на візуальне сприйняття навчального контенту.

Більшість інтерактивних дисплеїв оснащені сенсорними екранами, що значно спрощує роботу з інформацією та відкриває широкі можливості для групової роботи й обговорень. Зрештою, навчальні заняття стають більш динамічними та цікавими.

Додамо, що панелі відрізняються від дощок також меншими розмірами, і переважно вони мають мобільну підставку. Це робить мультимедійну інформаційну панель більш гнучким навчально-демонстраційним інструментом.

Інтерактивні сенсорні столи (власне, горизонтально розташовані екрани) також широко використовуються в сучасному освітньому процесі. Вони ідеально підходять для проведення практичних занять і реалізації спільних проєктів. Їхній сильний бік – це зручність у роботі з дітьми, зокрема із зовсім маленькими.

Адже поза, у якій нам найкомфортніше займатися читанням, письмом і малюванням, – це, звісно, сидіння. Коли ми читаємо книжку, коли складаємо текст або працюємо із зображенням, ми зазвичай сидимо за столом. Інтерактивні столи водночас зі зручністю положення, що забезпечує широкий кут огляду, задіюють сенсорну взаємодію з контентом, інтуїтивно зрозумілу сучасним дітям, які прекрасно знайомі зі смартфонами. А отже, їм не потрібен інструктаж або спеціальне навчання. Простих жестів достатньо, щоб працювати з матеріалом, який відображається на екрані столу.

Зазначимо, що компанія Інтборд виробляє свої столи в розмірах, адаптованих під зріст дошкільнят або учнів молодших класів. Колір і форма столів може бути різною, але об'єднує всі моделі бренду міцна і без гострих кутів конструкція, а також безпечні для здоров'я дітей матеріали. Навіть якщо дитина залізе на стільницю, обладнання таке навантаження витримає.

Не менш важливими у сфері освіти, особливо в дошкільних закладах, початкових школах і на спеціалізованих курсах, є інтерактивні підлоги. Їх використовують для симуляційних вправ та інтерактивних ігор. 

Складається «жива» підлога з трьох компонентів: блок із проєктором і комп'ютером (стельовий або пересувний на коліщатках), камера для відстеження руху і, власне, підлога будь-якого світлого відтінку, яка стане основою для інтерактивної ігрової зони. 

Сучасний підхід до навчального процесу не виключає застосування й такого виду обладнання, як інтерактивні кіоски – вертикальні інформаційні стенди. Хоча припускаємо, що їхнє використання в освітній сфері, можливо, когось здивує, оскільки цей вид цифрової техніки більше асоціюється з рекламою та бізнесом. Проте компанія INTBOARD успішно інтегрує кіоски самообслуговування в українські навчальні заклади.

Приклад тому – встановлення вертикального «тотема» в холі Львівського професійного коледжу готельно-ресторанного сервісу (див. фото нижче). Перед інтерактивним кіоском поставлено кілька завдань. Першорядне – це надання інформації про навчальний заклад та розклад занять. Також кіоск самообслуговування може бути інструментом для оформлення студентських квитків або замовлення страв у їдальні, запису на прийом в офісі адміністрації. А якщо встановити в бібліотеці інтерактивний кіоск, можна використовувати його як електронний каталог книжок.

У яких навчальних закладах
доречне застосування інтерактивних технологій?

Інтерактивне обладнання знайшло широке застосування в різних типах навчальних закладів, серед яких:

  • Школи та дитячі садки 

Інтерактивні столи, сенсорні панелі, дошки для дитячого садка і школи активно використовуються під час проведення занять і розвивальних ігор, що сприяє кращому засвоєнню нової інформації та розвитку когнітивних здібностей у дітей. Нові технології суттєво економлять папір, оскільки дають змогу більшу частину завдань виконувати безпосередньо на дисплеї. Також обладнання допомагає вчителям економити час на підготовку до занять – у середньому на 30 хвилин. Стали добрими помічниками цифрові платформи і під час проведення тестів, адже викладач не витрачає час на перевірку відповідей та інформування учнів під час отримання результатів.

Практика показала, що дітям дуже подобається взаємодіяти з екраном шляхом торкання до нього пальцем, указкою або маркером. Їм цікавий сам процес, який нагадує гру. І в цій грі хочеться брати участь.

Згідно зі статистикою освітньої дослідницької компанії EdSurge, у класах, обладнаних мультимедійними екранами, спостерігається зростання активності дітей на 85%. Приголомшливий результат!

Підлога з анімацією чудово підходить для дітей від 3 років і організації активних ігор, які запобігають гіподинамії та сприяють правильному розвитку опорно-рухового апарату. У дитячому садку, поки діти захоплені анімацією, вихователям легше стежити за дисципліною в групі, і до того ж у них з'являється додатковий час для підготовки до уроку або відпочинку.

Що стосується застосування інтерактивних підлог у школах, то зазначимо, що цей різновид обладнання допоможе організувати дитячі посиденьки, тематичні вікторини та різні спортивні заходи. Вчителям не знадобиться витрачати багато сил на пошук демонстраційних матеріалів і розробку презентацій для кожного заняття. 

  • Вищі навчальні заклади 

Інтерактивні панелі та столи допомагають студентам глибше вивчати складні академічні дисципліни, як-от медицина чи інженерія, завдяки візуалізації проблемних концепцій і моделюванню ситуацій.

Крім того, особливістю інтерактивного навчання у ВНЗ є постійна й активна взаємодія всіх учасників навчання (лектор-студент, студенти-студенти). Встановлюється партнерська взаємодія, під час якої відбувається аналіз складних професійних ситуацій і способів їхнього розв'язання, той чи інший учасник має можливість максимально наблизитися до майбутньої професійної діяльності.

  • Інклюзивне навчання 

Для дітей з обмеженими можливостями інтерактивний стіл Intboard стає незамінним інструментом, що коригує навчальний процес відповідно до індивідуальних потреб дитини та забезпечує максимально комфортний доступ до знань. А завдяки яскравій підлоговій анімації діти починають краще розуміти навколишній світ і легше взаємодіяти з вихователями. 

Порушення зору, слуху, мовлення, опорно-рухового апарату або розлади аутистичного спектра – інноваційне інтерактивне обладнання Інтборд має спеціальні режими, які підходять для кожної дитини.

  • Автошколи та спецкурси

Інтерактивні технології, чи то сенсорний стіл, чи настінна панель, дають змогу проводити симуляційні вправи, які імітують реальні ситуації на дорогах, і це допомагає учням краще підготуватися до практики.

На різних спецкурсах, наприклад, з економіки, психології, ділового спілкування тощо, інтерактивне обладнання та матеріали для нього є більш просунутими аналогами маркерних дощок, маркерів, наліпок та інших супутніх аксесуарів, що традиційно використовуються на тренінгах.

Викладачі-практики постійно розробляють нові методи інтерактивної взаємодії, які максимально наближені до реальних професійних ситуацій, що сприяє формуванню фахівців у певній галузі.

Інновації та переваги інтерактивного обладнання

Однією з найважливіших інновацій інтерактивного обладнання є інтеграція мультитач-технології, яка уможливлює одночасну взаємодію з екраном одразу кількох користувачів. Такий підхід відкриває нові горизонти в груповій роботі та інтерактивних вправах, завдяки чому уроки/лекції/семінари стають більш динамічними та результативними.

Висока роздільна здатність і чутливість сенсорних екранів забезпечують чітку та реалістичну візуалізацію текстових матеріалів, анімації, зображень, відео, таблиць тощо, допомагаючи краще засвоювати інформацію.

Приклади візуалізації, які допомагають дітям легше розуміти та запам'ятовувати матеріал:

Серед популярних сьогодні інтерактивних методик креативної подачі навчального матеріалу відзначимо 3d-моделювання, віртуальні подорожі різними країнами світу або проведення віртуальних екскурсій музеями, малювання, складання пазлів, проведення інтерактивних вікторин, розгадування кросвордів, перегляд мультфільмів тощо.

За відгуками багатьох викладачів, складання картинок із частин – це не тільки захопливо, а й також дає змогу розслабитися і посміятися, що вельми доречно буде наприкінці уроку, або, навпаки, допоможе зосередитися на темі на початку заняття.

Інтерактивна дошка, ціна для школи якої стає дедалі доступнішою, а також сенсорні столи Інтборд ідуть у комплекті з програмним забезпеченням, що спеціально розробляють для них фахівці української компанії. Йдеться про програми «Intboard Простір», «Intboard JOY», візуальну бібліотеку Corinth3d. Базове фірмове ПЗ постійно оновлюється і вдосконалюється. До нього входять адаптивні елементи, що сприяють розвитку пам'яті, уваги, мислення, моторики та творчості, а також надають широкі можливості для різнобічного подання матеріалу з різних дисциплін.

Цифрові технології – погляд у майбутнє

Незважаючи на успіх сьогодні, інтерактивні технології не зупиняються у своєму розвитку, що в майбутньому відкриває перед користувачами додаткові можливості:

  • Розширення віртуальної та доповненої реальностей. Ці технології дадуть змогу створювати захопливі навчальні середовища, де студенти зможуть взаємодіяти з матеріалом у новому форматі.
  • Інтеграція штучного інтелекту. ШІ зможе адаптувати навчальний процес під індивідуальні потреби кожного студента, надаючи персоналізовані рекомендації та завдання.
  • Розвиток дистанційного навчання. Інтерактивна платформа зробить віддалене навчання більш цікавим і пізнавальним, що дасть змогу студентам із будь-яких куточків світу здобувати якісну освіту.
  • Підвищення доступності для студентів з особливими потребами. Нові технології будуть краще адаптовані під різні фізичні та когнітивні обмеження, забезпечуючи інклюзивну освіту.
  • Більше використання гейміфікації. Інтерактивні ігри та завдання стимулюватимуть інтерес до навчання, сприяючи розвитку навичок розв'язання проблем і критичного мислення.

Підбиваючи підсумки, зазначимо, що інтерактивна дошка Intboard для школи, як й інше обладнання бренду, вже сьогодні чинить серйозний вплив на освітній процес, роблячи його більш ефективним і різноманітним. Інтерактивні методи навчання розвивають пізнавальні інтереси учнів і навички роботи в команді. Вони дають змогу створювати освітнє середовище, в якому одночасно вивчаються теорія і практика, що благотворно впливає на розвиток критичного і логічного мислення учнів, а також сприяє формуванню індивідуальності.

До того ж перспективи розвитку подібних технологій обіцяють ще більше інновацій, пропонуючи практично необмежені можливості для створення динамічного та продуктивного навчального середовища.